Má vaše škola rezervy v oblasti pedagogického řízení? Potřebujete se poradit o tom, jak řídit svoji školu, s kompetentním odborníkem? Uvítali byste „kritického přítele“, se kterým byste mohli diskutovat o řešení problémů? Máte raději osobní jednání než prezenční školení? Pak jste vhodným kandidátem pro účast v aktivitách projektu SRP!
Výrazná autonomie škol v českém vzdělávacím systému s sebou nese zaměření ředitelů škol na manažerský styl řízení. Mezinárodní výzkumy (např. OECD), zjištění ČŠI i zkušenosti samotných ředitelů škol získané dotazníkovým šetřením v rámci projektů podpořených ESF (např. TALIS) přitom ukazují na deficit v oblasti pedagogického vedení, aktivních forem profesního rozvoje a systémové podpory škol při zkvalitňování výuky.
Klíčová aktivita Individuální pomoc je odpovědí na uvedená zjištění. Je určena především pedagogickému vedení škol. Vybraným školám s potenciálem rozvoje v oblasti strategického řízení a plánování bude nabízet zapojení do systému intenzivní podpory, individuální formy profesního rozvoje a benchlearningu – v českém systému zcela nového prvku síťové výměny zkušeností a vzájemného učení.
Aktivita Individuální pomoc má ambice zpracovat model systému poskytování intenzivní podpory, který bude pilotně ověřen na 80 vybraných mateřských a základních školách a následně upraven pro zavedení v celém vzdělávacím systému. Na výběru pilotních škol se bude podílet ČŠI a hodnocení kvalitativního posunu školy v průběhu realizace projektu bude založeno na kriteriálním rámci hodnocení Kvalitní škola.
Když jsem jako ředitel školy připravoval strategické dokumenty (mj. vizi, misi, koncepci rozvoje školy), nebyl jsem si vždy jistý, zda jsem nastavil správný směr a rychlost postupu a dobře odhadl dostupnost zdrojů. Neměl jsem možnost konzultovat svoje představy mimo školu a poradit se o souvislostech a úskalích vytyčené cesty. Narážel jsem na limity svých znalostí v oblasti strategického řízení. Neměl jsem se na koho obrátit se svými pochybnostmi. Nebyl jsem samozřejmě jediný, kdo pociťoval tento deficit. Školský systém mi však podporu v této oblasti za celých 22 let mé ředitelské praxe nenabídl. Nabídka klíčové aktivity Individuální pomoc bude proto v tomto ohledu unikátní změnou.
Konzultant rozvoje školy z řad zkušených vedoucích pracovníků, kteří mají za sebou kvalitní odbornou přípravu, sestaví na základě diagnostiky spolu s ředitelem školy program jejího rozvoje. Realizaci programu bude zajišťovat školní koordinátor rozvoje – ředitel školy nebo jím určený člen širšího vedení školy ve spolupráci s konzultantem.
Učitelům, členům širšího vedení školy i jejímu řediteli budou k dispozici mentoři, koučové a supervizoři, kteří pomohou jednotlivcům nebo malým skupinám s řešením dílčích úkolů v rámci naplňování strategie rozvoje školy. Odměny všech těchto pracovníků uhradí rozpočet projektu. V průběhu jeho realizace budou školy konzultovat s partnery formou benchlearningu příklady dobré praxe a učit se ze zkušeností druhých.
Rozsah a paleta forem podpory jednotlivých škol se bude lišit v závislosti na úkolu, který odpovídá potenciálu rozvoje každé z nich. Cílená podpora školy bude trvat přibližně rok a její získání bude podmíněno podpisem smlouvy o zapojení školy do projektu.
Pokud vás možnost Individuální pomoci oslovila, zamyslete se nad tím, ve kterých oblastech pedagogického řízení máte rezervy a kde by vám podobná pomoc mohla nejvíce prospět. A sledujte také další vydání našeho newsletteru. Během příštích měsíců se v něm dočtete o dalších podrobnostech.
Těšíme se na spolupráci!
autor: Pavel Faltýsek
Týmový manažer klíčové aktivity Individuální pomoc