Vedoucí krajského pracoviště NIDV v Plzni Ladislava Šlajchová se v rozhovoru pro první SRPácký newsletter podělila o zkušenosti, které v uplynulých měsících načerpala při metodické a koordinační činnosti pro účastníky projektů a školy. Rozebrala přínosy Strategického rámce MAP a dotkla se také smyslu celé oblasti strategického plánování pro vedení škol.
Jak se na vašem krajském pracovišti daří provádět metodickou a koordinační činnost pro příjemce podpory a školy, které využívají vaši pomoc?
Na tuto otázku by měli odpovídat spíš samotní příjemci podpory, ale věřím, že se nám to daří dobře. Alespoň zpětné reakce jsou doposud pozitivní. Podpora příjemců IPo MAP, což jsou v rámci Plzeňského kraje místní akční skupiny na čtrnácti územích a v jednom případě i samotné statutární město Plzeň, spočívala do této chvíle především ve skupinových setkáních, individuálních konzultacích a samozřejmě v intenzivní komunikacj. Pravidelně posílám všem příjemcům e-maily s aktuálními informacemi, odpovídám na jejich dotazy, informuji je o aktivitách, které NIDV realizuje a kterých se zástupci realizátorů MAP mohou také zúčastnit.
Co příjemci podpory oceňují nejvíce?
Naši snahu motivovat školy a školská zařízení, aby se do tvorby MAP aktivně zapojily. S řediteli a pedagogy na našich akcích hovoříme o spolupráci projektů MAP a SRP, o společných aktivitách a o očekávaných přínosech právě pro regionální školství. Příjemce jsme také nasměrovali na důležité školské dokumenty na národní a krajské úrovni, které mohou ovlivnit jejich lokální strategie. Poskytli jsme jim tzv. Balíček vzorové projektové dokumentace, který je výstupem projektu NIDV z OP VK, a dotazníky pro základní umělecké školy. Ty bychom rádi podpořili jako budoucí žadatele v OP VVV formou „šablon“ nebo třeba informacemi o kurikulárních dokumentech, vzdělávacích prioritách ve školství apod.
Kolik konzultací jste plzeňským školám doposud poskytli?
Téměř sedmdesát. Byly zaměřené na možnost využití výzev z OP VVV. Na skupinové konzultace zveme také místní akční skupiny, které školám poskytují tzv. animační aktivity k „šablonám“. Je důležité, aby všichni pracovali se stejnými informacemi, protože jedině tak můžeme školám účinně pomáhat. Hlavní konzultantkou k problematice OP VVV je za Plzeň kolegyně Lucie Holacká. Pomáhá jí ještě kolegyně Martina Hejlová, která v našem kraji garantuje předškolní vzdělávání. Pro mateřské školy jde o první setkání se „šablonami“, proto by zvlášť péče o ně měla být opravdu intenzivní.
Při rozvíjení strategické kompetence ve školách a místním akčním plánování je třeba nesporně zohledňovat krajská specifika. Popište, v čem se Plzeňský kraj v daném ohledu odlišuje od ostatních.
Na závěry je ještě brzy, ale na základě spolupráce s kolegy a kolegyněmi z jiných krajů vnímám, že se určité rozdíly objevují. U nás máme například výhodu v tom, že se všichni příjemci IPo MAP pohybují v tzv. fázi MAP. To znamená, že už mají na svém území většinou navázaná partnerství a vyladěnou vzájemnou komunikaci dotčených subjektů. Někteří mají i zkušenosti přímo se školami a školskými zařízeními. Od začátku u nás dobře fungují vztahy i s dalšími klíčovými aktéry, například se zástupci projektu Krajský akční plán (KAP), Regionální stálé konference (RSK), Centra pro regionální rozvoj České republiky (CRR), Agentury pro sociální začleňování (ASZ) nebo obcí s rozšířenou působností (ORP).
Na jaké činnosti a zkušenosti plánujete v současné době navázat?
Při rozvoji kompetencí vhodných pro strategické řízení a plánování určitě navážeme na bohaté vzdělávací a rozvojové aktivity, které jsme doposud jako NIDV Plzeň školám poskytli. Ředitelé jsou pro nás dlouhodobě klíčovými klienty. Manažerské kompetence rozvíjíme systémově a dlouhodobě, a protože jsem mimo jiné garantkou vzdělávání řídících pracovníků ve školství včetně studia pro ředitele škol a školských zařízení mám v této oblasti slušný přehled. Dobrým odrazovým můstkem budou také absolventi dlouhodobého programu Vzdělávací lídr, který v rámci projektu Kompetence III realizovala Česká školní inspekce.
Blíží se doporučené datum pro odevzdání Strategického rámce MAP. Jste spokojená s tím, jak příprava MAP zatím probíhala?
V Plzeňském kraji vznikají strategické rámce časově rozložené. Pohybujeme se v rozpětí července 2016 až ledna 2017. Souvisí to především s odlišnými začátky realizace samotných projektů MAP, ale i s rozdílnou intenzitou spolupráce aktérů na různých místech kraje. Někde už zkrátka mají na co navazovat, jinde s některými partnery pro tvorbu MAP začínají. Osobně pokládám schvalování všech Strategických rámců v průběhu delšího období za výhodné, protože potom můžeme navzájem sdílet získané zkušenosti, příklady dobré praxe nebo i upozornit na „slepé uličky“. Během individuálních konzultací jsem se snažila odhalit u každého z příjemců jeho silnou stránku a požádala ho, zda by byl ochoten představit svoji úspěšnou aktivitu ostatním. Všichni bez váhání souhlasili.
Vyplynuly z těchto činností určité poznatky pro práci na metodických listech, které by mohli příjemci MAP využít?
Ano, například jasné definování užívaných pojmů. Třeba v případě priority / prioritní oblasti / prioritního opatření / povinného opatření. Dokud totiž každý pojmenovává věci jiným způsobem, může i při dobré vůli docházet ke zbytečným nedorozuměním. Proto od počátku vítám vzájemnou otevřenost a dotazování se při sebemenší pochybnosti, nesrozumitelnosti. I pro mě je mnoho věcí nových. Strategie komunitně vedeného místního rozvoje, v níž jsou právě příjemci IPo MAP profesionálové, mi také přinesla pár otázek a nejasností.
Čemu by podle vás rozvoj strategického řízení ve školách mohl napomoci?
Pokud pominu logicky očekávaný výsledek v podobě sdílené vize, kultury zaměřené na dítě, získání širokého okruhu podporujících partnerů, tak doufám, že poslouží k propojování všeho, co propojit lze. Myslím tím systematické vyhledávání vazeb mezi školskými a komunitními vizemi, strategiemi, plány, projekty a aktivitami. Jde o to přivést širokou veřejnost k zájmu o vzdělávání a navazující služby, o vyladění komunikace mezi jednotlivými aktéry, kteří vzdělávání v našem kraji ovlivňují. Určitě nechci podporovat plánování pro plánování. Vše musí mít smysl a účel a spíš než o vytváření dalších dokumentů musí jít o efektivní využívání, inovace a dotahování těch stávajících. Líbí se mi, že budeme školám nabízet k využití zatím málo rozšířenou formu jejich rozvoje, tzv. benchlearning. Nechme se překvapit.
Co vás vůbec vedlo k tomu, že jste se stala členkou realizačního týmu projektu?
Zapojení všech vedoucích krajských pracovišť bez rozdílu bylo rozhodnutí ředitelky NIDV Heleny Plitzové. Z její strany jde jistě o logický a správný krok. Kdo jiný by měl v kraji navazovat vztahy s novými organizacemi a koordinovat vznikající odborné platformy? Nicméně otevřeně přiznávám, že činnost konzultantů a konzultantek MAP je opravdu vysoce náročná, je to umocněné tak trochu „neznámými“ tématy. Ale každý, kdo má nějakou zkušenost s projektovým řízením, ví, že začátky jsou vždy trochu stresující. Už teď mám ale velkou radost, že se mohu setkávat s opravdu profesionálními řešiteli MAP. Jsou pro mě a moji práci zajímavou výzvou a inspirací.
Jaké aktivity pro příjemce projektů Místních akčních plánů plánujete v nejbližší době?
Právě se chystáme na společné setkání všech příjemců u nás v NIDV. Cílem bude shrnutí dosavadních aktivit a výsledků všech příjemců, sdílení příkladů dobré praxe a nabídka další podpory. Patří do ní třeba představení pracovní verze check-listu, který by mohli příjemci využít pro vlastní hodnocení správnosti jejich postupu. Uvažuji také o společně sdíleném kalendáři, abychom měli všichni přehled o dění, a mohli tak dobře „strategicky řídit a plánovat“. Určitě se dotkneme i „šablon“. Průběžnou diskuzi pokládám za samozřejmou. Mezi hosty bych ráda uvítala zástupce KAP, CRR, RSK, z oblasti školství pak Českou školní inspekci. Také se moc těším na svou účast na aktivitách kolegů MAP, kteří nás od počátku spontánně zvou na svoje zajímavé akce. Tímto všem srdečně děkuji.
autor: Lukáš Pfauser
LADISLAVA ŠLAJCHOVÁ
Vedoucí krajského pracoviště NIDV Plzeň, členka přípravných a řešitelských týmů projektů ESF a garantka vzdělávacích programů pro management škol a studia pro ředitele škol a školských zařízení. Externě přednáší na ČVUT, je autorkou odborných textů na téma řízení škol, evaluace a projektového řízení. Pořádá odborné diskuze a průběžně lektoruje. Vystudovala Pedagogickou fakultu ZČU v Plzni, poté bakalářský program Školský management na UK v Praze, kde rovněž úspěšně absolvovala doktorské studium v oboru pedagogiky. Je držitelkou certifikátu projektového řízení IPMA Level D.