Ředitelka MŠ a ZŠ Bílý Potok Květuše Vendégová:
Pomoc expertů z projektu SRP velmi vítáme
Základní a mateřská škola v Bílém Potoce patří mezi osmnáct zařízení, kterým experti našeho projektu poskytují tolik potřebnou podporu v oblasti strategického řízení a plánování. O možnostech, jak využít projekt SRP a řešit komplikovanou situaci v této jizerské „málotřídce“, která vyústila až v přerušení provozu, jsme hovořili s ředitelkou školy Květuší Vendégovou.
Základní a mateřská škola v Bílém Potoce je málotřídkou v obci, kde žije zhruba sedm set obyvatel. Můžete přiblížit její charakter a profilaci?
Škola se nachází v malebném kraji Jizerských hor, v pěkném přírodním prostředí, které dětem umožňuje poznávat změny přírody v průběhu celého školního roku. Této výhody využíváme hlavně k vycházkám a výletům do okolí. Cílem výuky je všestranný rozvoj osobnosti každého žáka, založený na poskytování kvalitního všeobecného vzdělání s důrazem na aktuální trendy a uplatnitelnost v každodenním životě.
Na co konkrétně se ve výuce zaměřujete?
Do popředí klademe matematickou gramotnost, znalost cizích jazyků, výpočetní techniku, komunikační a prezentační dovednosti, dodržování společensko-etického kodexu. Nezapomínáme ani na téma přírody a jejího souladu se zdravým životním stylem, na trvale udržitelný rozvoj, environmentální výchovu s orientací na tělovýchovné a sportovní aktivity, péči o zeleň, zvířata, pěstitelské práce nebo na vytváření vztahu k místu, odkud žáci pocházejí a kde žijí.
V historické budově vedle kostela sídlí základní a mateřská škola už 112 let, přičemž od roku 2000 tvoří jeden právní subjekt. Jak je zařízení vybaveno?
Máme moderní počítačovou učebnu s bohatou škálou vzdělávacích programů. Funguje také školní družina, která zabezpečuje zájmovou činnost, odpočinek i relaxaci dětí po vyučování. Na kvalitu klademe nároky i ve školní jídelně, která nabízí kvalitní a zdravé stravování. I nudličky do polévky máme vlastní výroby. Třídy mateřské školy nabízejí klidné rodinné prostředí, děti jsou vedeny k samostatnosti, týmové spolupráci i vzájemné toleranci.
Vaše škola se dlouhodobě potýká s problémy, které mají za následek úbytek žáků, respektive jejich odchod na jiné školy do okolních obcí. Co je podle vás příčinou?
Naši školu už delší dobu sužují anonymní stížnosti. Anonym zasadil zlou rostlinu pomluv, která se rozrůstá a škodí. Bohužel se nepodložené povědomí o naší škole jako o „špatné“ šíří po celém kraji. Přitom mnoho kontrol a inspekcí hodnotilo školu velmi kladně, což ji staví na roveň s těmi libereckými. Další faktor představuje počet dětí v obci. Z demografické analýzy vyplývá, že nelze počítat s vyšším počtem žáků ani v ZŠ, ani v MŠ, protože nejsme spádové zařízení. V neposlední řadě existují obavy rodičů ze spojených tříd a z nízkého počtu žáků. Rodiče mají představu, že jejich děti potřebují pro motivaci konkurenci spolužáků.
Jaké má ZŠ a MŠ v Bílém Potoce vztahy se zřizovatelem, tedy s obcí?
Zřizovatel má školu jako jednu ze svých priorit, což dokládají i výrazné úpravy prostor MŠ, které proběhly o prázdninách. Budova je nově vymalovaná, nechali jsme položit nové linoleum i koberec. Škola je otevřena i pro veřejnost. Tělocvičnu pravidelně využívají například hasiči, ženy, maminky s dětmi a příležitostně další místní spolky. V létě u nás vystavují svá díla mladí tvůrci z uměleckých škol, což je pro místní občany příjemným zpestřením.
Jakým způsobem máte v současné době nastaveno strategické řízení vaší školy?
Jako strategii řízení používáme autoevaluaci. Vyhodnocujeme plánování, řízení, organizování a kontrolu. Soustředíme se vždy na všechny aktivity řízení školy včetně vzdělávacího programu. Vycházíme z analýzy skutečného stavu školy a vyhodnocení realizace předcházejících koncepčních záměrů. Zaměřujeme se na ty oblasti života školy, které představují prioritu. Vycházíme především ze současné situace ZŠ a MŠ. Za hlavní bod považujeme zklidnění situace v obci, která se vyostřila vlivem nepravdivých informací od malé části obyvatel.
S jakými překážkami se při strategickém řízení nejčastěji setkáváte?
Nedaří se nám zapojovat rodiče dětí v obci. Rodiče se o strategické řízení v oblasti vzdělávání nezajímají. Někde zaslechnou, že škola není kvalitní, ale nejdou se sami přesvědčit, jak to ve škole doopravdy funguje.
Jak hodnotíte současné nastavení aktivity Individuální pomoc na vaší škole? Co od ní očekáváte do budoucna?
Škola i zřizovatel uvítali pomoc nabídnutou formou projektu Strategické řízení a plánování ve školách a v územích. Zatím se nacházíme v počáteční fázi. Proběhlo dotazníkové šetření a už nyní mohu říci, že z analýzy naší situace a z pohledu zkušeného pedagoga vzešly nové vize. Do budoucna se těšíme na jakoukoliv podporu. Oceníme, jak se říká, čerstvý vítr do plachet, který s sebou pohled zvenčí nese.
Jaké konkrétní kroky k dalšímu rozvoji školy plánujete?
Plánujeme vyzvat občany obce, aby o svoji školu bojovali. V současnosti totiž naše základní škola pro nedostatek žáků přerušila provoz. Budeme zvát občany na pravidelné schůzky se školou a zřizovatelem. Pokusíme se založit skupinu, která s námi bude spolupracovat při propagaci školy. Je rovněž třeba přesvědčit rodiče, vysvětlit jim jednotlivé body koncepce, ujistit je o tom, že naše škola je schopná poskytnout kvalitní výchovu a vzdělávání dětí. Nejúčinnější a jediná možná cesta je dialog. Potenciál vidíme rovněž v evropských dotacích, už nyní využíváme šablony pro MŠ a ZŠ.
Květuše Vendégová
Vystudovala chemii na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Poté absolvovala magisterské studium v oboru Učitelství pro první stupeň na Technické univerzitě v Liberci. Funkci ředitelky MŠ a ZŠ Bílý Potok, která se nachází v okrese Liberec, zastává od roku 2016.
Autorka: Jolana Čuprová