Rozbíhá se projekt Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi 

Centra podpory v oblasti strategického řízení a plánování, která fungují na krajských pracovištích NIDV, rozšiřují od září svoji činnost. Nově nabídnou možnost konzultací o otázkách spojených s inkluzí ve školách. Centra podpory školám v oblasti společného vzdělávání se budou podílet na organizaci informačních seminářů pro pedagogy i širokou veřejnost. Vybrané školy v kraji pak získají metodickou a profesní podporu, nabídku pomoci s vyladěním činnosti školního poradenského pracoviště, služby odborných poradců – například školních psychologů či speciálních pedagogů – nebo kurzy dalšího vzdělávání. V rámci nového projektu, jehož realizace je plánována na pět let, vznikne také interaktivní mobilní databáze společného vzdělávání.

Systém podpůrných opatření

Inkluzivní neboli společné vzdělávání nepředstavuje u nás žádnou novinku. Děti se speciálními vzdělávacími potřebami se v běžných školách učí už řadu let. Až od minulého roku mají ale zákonný nárok na tzv. podpůrná opatření, například na asistenta pedagoga nebo speciální pomůcky. Kvůli některým praktickým problémům se však tato změna nesetkává vždy s pochopením. Situaci komplikují nízké kapacity poraden, nedostatek asistentů pedagoga či jejich nedostatečná kvalifikace, nárůst administrativy i problémy s financováním rostoucí poptávky po podpůrných opatřeních.

Spolupráce a důvěra je základ

„Zmíněné problémy se nedají vyřešit ze dne na den a vyžadují hlubší systémové změny. Ve školách ale už nyní potřebujeme motivované pedagogy, kteří umějí předat rozmanité skupině žáků nejen informace, ale rozvíjet i jejich schopnosti odpovídající nárokům dnešní doby,“ přibližuje Tomáš Machalík záměr projektu, který vede. „Abychom tohoto stavu dosáhli, je nutné pedagogy profesně i osobně podporovat v jejich práci. Potřebujeme kvalitní informační a metodické materiály. Musíme také pracovat na tom, abychom odblokovali veřejnou debatu o inkluzivním vzdělávání a u společného stolu propojili rodiče, pedagogy, zástupce obcí, krajů a dalších organizací,“ dodává.

Pomoc školám přímo v terénu

Nový projekt si proto neklade za cíl velké plošné změny, ale spíše každodenní intenzivní práci přímo ve školách, centrech podpory nebo na seminářích pro veřejnost. Krajští metodici a konzultanti budou kromě konkrétní metodické podpory schopni školám doporučit zařízení či organizace, které poskytují v daném regionu expertní služby, například v oblasti zdravotního či sociálního znevýhodnění, poradenské činnosti, speciální pedagogiky nebo dětské psychologie. Zároveň jim mohou poradit, jakou formu profesní podpory u svých pracovníků zvolit, nebo je propojit s dalšími aktivními školami v kraji.   

Sdílení zkušeností a profesní rozvoj

Během podzimu se do projektu zapojí 24 vybraných škol, z nichž polovina získá komplexní podporu: mentory pro učitele, kouče pro ředitele, služby školních psychologů, speciálních pedagogů a dalších odborníků, pomoc s nastavením služeb školního poradenského pracoviště nebo kurzy dalšího vzdělávání. Nabídka pro druhou polovinu škol zahrnuje především metodickou či poradenskou podporu a kurzy dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků z oblasti inkluzivního vzdělávání.

Interaktivní mobilní databáze

Postupně také vznikne interaktivní mobilní databáze společného vzdělávání, která bude volně ke stažení na internetu. Na jednom místě prostřednictvím aplikace získají pedagogové i rodiče elektronického průvodce světem inkluze ve školách. Brzy bude možné sledovat aktivity a výsledky projektu také na Facebooku a webových stránkách.

autorka: Jana Odstrčilová
manažerka aktivity Veřejnost projektu APIV B