Od počátku roku 2017 připravují odborníci projektu SRP model intenzivní podpory vedení škol v oblasti strategického řízení a plánování. Model zahrnuje poradenské, konzultační a individuální formy podpory.

V březnu letošního roku jsme začali oslovovat školy, které nám pomohou nastavit model intenzivní podpory a ověřit jeho přínos v praxi. Spolupráci nabízíme především školám s „čerstvým“ vedením, disponujícím strategickou vizí rozvoje školy a vítajícím dlouhodobou systematickou podporu. Podpora je směřována hlavně do mateřských a základních škol. Avšak střední a vyšší odborné školy mohou být také její součástí.

Harmonogram činností

Do září 2017 probíhá přípravná fáze intenzivní podpory. Vznikají dokumenty potřebné pro její poskytování, které budou využívat koordinátoři rozvoje škol (KRŠ), tedy odborní pracovníci z řad zkušených ředitelů ochotní předávat své znalosti a zkušenosti. Každé škole dopřejeme luxus vlastního koordinátora. Ve fázi příprav jsou též metodiky a vzorové dokumenty určené vedení škol, které by měly prakticky velmi pomoci ředitelům při realizaci jejich strategického řízení a plánování.

Školy se budou zapojovat postupně ve třech vlnách. První vlna odstartuje v září 2017, druhá v září 2018 a třetí v září 2019. Celkem se do intenzivní podpory zapojí 80 škol, především mateřských a základních. Intenzivní podpora potrvá na každé škole dva školní roky. Předpokládáme, že bude uskutečněna podle následujícího harmonogramu.

V prvním pololetí bude vedení školy společně s koordinátorem rozvoje školy (KRŠ) vyhodnocovat aktuální stav ve škole, získávat informace o potřebách pedagogů, žáků, vedení i ostatních zaměstnanců školy. Získají přehled o klimatu školy, o vzdělávacích potřebách pedagogů, o materiálních nedostatcích ve škole, o směru a možnostech, kudy by se chtěla škola ubírat do budoucna. Budou tedy identifikovat rozvojové potřeby školy, definovat strategické cíle a hledat možnosti a zdroje financování plánovaných opatření (především výzvy OP VVV, ale i jiné operační programy a granty).

V druhé fázi podpory budou do školy přicházet externí odborníci, specialisté individuálních forem rozvoje – koučové, mentoři, supervizoři (podle individuálních potřeb každé školy) a společně s KRŠ a ředitelem sestaví akční plán školy a plán rozvoje pedagogických pracovníků. Součástí plánů budou všechny zmiňované potřeby, představy a cíle.

Do škol přijdou i další experti, kteří se věnují konkrétním tématům řízení změny ve školách, budování kultury školy podporující rozvoj každého žáka, plánování profesního rozvoje pedagogů, školské legislativě, vedení školské dokumentace či komunikaci se zřizovateli, rodiči a dalšími zainteresovanými osobami. Během těchto dvou fází, které proběhnou v jednom školním roce, absolvují ředitelé 48hodinový vzdělávací program zaměřený právě na znalosti a dovednosti potřebné pro strategické řízení a plánování ve škole.

Druhým školním rokem intenzivní podpora pokračuje formou naplňování a realizace vytvořeného akčního plánu školy. K dispozici a pomoci ředitelům stále zůstává koordinátor rozvoje školy a externí odborníci. Podle potřeby školy vzniknou vzdělávací programy zaměřené na aktuální problémy specifikované v předešlém školním roce.

Benchlearning

Důležitou součástí projektu je implementace metody benchlearningu – učení se z příkladů dobré praxe jiných institucí. Tato metoda je zatím využívána v komerční sféře a naši odborníci se nyní zabývají její transformací do školského prostředí. Model vzájemného učení se bude v průběhu let 2017 až 2021 ověřován v 80 školách zapojených do projektu a poté nabídnut k využití zájemcům z vedení dalších mateřských, základních, středních i vyšších odborných škol.

Závěrečné hodnocení

Závěrečnou aktivitou dvouletého působení ve vybraných 80 školách bude hodnocení a ověření přínosů modelu intenzivní podpory, evaluace školy. Cílem je samostatné, sebevědomé, kompetentní vedení schopné strategicky řídit a plánovat rozvoj školy. V dlouhodobém výhledu dojde k zefektivnění výchovných a vzdělávacích aktivit ve škole i v zájmovém vzdělávání. Ideálně se do rozvoje školy zapojí místní komunity (MAP), zřizovatel bude do školního dění zainteresovaný a rozvoj školy bude podporovat.

Školní kulturní prostředí by mělo být prostředím vhodným ke spolupráci, sdílení, otevřenosti a participaci učitelů na procesech řízení změny. Tím se vybuduje sebevědomý, motivovaný tým, ochotný rozvíjet sebe a následně i školu, ve které působí. Taková škola bude transparentní, což se pozitivně projeví ve vztazích k rodičům, žákům i širší veřejnosti. Do popředí vystupuje celá řada zajímavých témat a budeme moc rádi, pokud se s námi podělíte o své zkušenosti. Stačí napsat na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

autorka: Vladimíra Chaloupková