Tuto otázku si i po více než roce klade mnoho účastníků místního akčního plánování ve vzdělávání v územích, především z řad ředitelů a zřizovatelů škol. Březen a duben letošního roku se staly klíčovým obdobím pro experty projektu Strategické řízení a plánování ve školách a v územích (SRP) a pro realizační týmy MAP v celé republice. Po jeho skončení jsme si všichni mohli začít říkat: „Už víme, proč to všechno děláme!“

Drobné připomenutí 

Připomeňme si, že v závazné metodice pro zpracování Místních akčních plánů (MAP) rozvoje vzdělávání, tedy v Postupech MAP, je uvedeno:

Vedlejším produktem MAP, který sleduje Řídicí orgán OP VVV (ŘO OP VVV), jsou informace, na základě kterých budou zacíleny výzvy pro podporu „aktivit škol“ a „aktivit spolupráce“. ŘO OP VVV bude sledovat postupné výstupy z MAP pro zacílení výzev na podporu navazujících projektů. Návrhy „aktivit spolupráce“ se stanou podkladem pro zacílení výzev OP VVV pro předkládání navazujících projektů na podporu spolupráce na územích, kde tyto aktivity spolupráce byly navrženy. Jde o tzv. projekty „partnerství a sítě“ na místní úrovni. V OP VVV budou školy podpořeny především prostřednictvím projektů zjednodušeného financování, tzv. šablon, s alokací umožňující podporu každé škole. Pro aktivity škol jsou již předem připraveny návrhy šablon (…), ale ŘO OP VVV očekává i další návrhy z praxe na základě sběru údajů z MAP. Přínosem MAP je zejména možnost naplánování budoucí spolupráce a koordinace škol pro návazné projekty, které budou financovány formou šablon.

A protože téměř ve všech MAP již jsou k dispozici potřebné informace, nastal čas pro jejich sběr a předání ŘO OP VVV.

Výsledky analýzy

V březnu zpracovali pracovníci jednotlivých center podpory projektu SRP ve všech krajích analýzu Strategických rámců MAP na území svého kraje. Do analýzy zahrnuli jednotlivé priority a k nim všechny cíle ze všech MAP. V některých případech došlo k agregaci priorit, které zahrnovaly stejná nebo obdobná opatření a cíle. V každém kraji tak vznikl podkladový materiál pro další práci. Následně centra podpory uspořádala setkání příjemců IPo MAP, jejichž jediným cílem bylo specifikovat na základě této analýzy strategických rámců  návrhy na aktivity škol, které by byly realizovatelné formou šablon – tedy v podstatě návrhy na nové šablony.

Na začátku setkání jsme představili základní principy tvorby šablon a příklady vhodných, ale i nevhodných aktivit pro šablony. Účastníci vznášeli připomínky k nastavení základních parametrů současné výzvy na šablony, a to především na základě zkušeností z komunikace s jednotlivými školami na svém území. Došlo tak k zmapování konkrétních příkladů bariér, které mnoha školám neumožnily podat projektovou žádost ve stávající výzvě, případně jim zabránily ve výběru některých šablon.

Všichni zúčastnění následně podrobně hovořili o vhodných aktivitách ke každému jednotlivému cíli, přičemž výsledky diskuze byly zaznamenány pro další využití. Skutečně náročná společná práce ukázala, že výstupem setkání nebudou jen návrhy na nové šablony, ale také návrhy na témata vhodná k realizaci aktivity spolupráce – tedy větších projektů v území se zapojením několika subjektů, které bude možné podpořit z připravované výzvy OP VVV Implementace MAP I, popř. i z jiných výzev OP VVV nebo jiných dotačních titulů.

Realizační týmy MAP se navíc v průběhu diskuze shodly na tématech nebo aktivitách, které by měly i nadále podporovat rozvoj kapacit v území a které by tedy měly být nedílnou součástí další činnosti v rámci tvorby a vyhodnocování MAP v navazující výzvě MAP II.

Vypořádání podnětů

Experti projektu SRP zapracovali po setkání všechny návrhy, náměty a připomínky do podkladového materiálu, který poté dostaly do rukou všechny realizační týmy MAP v každém kraji k připomínkování nebo případnému doplnění.

Jednotlivé MAP přistoupily k této možnosti různým způsobem a je nutné podotknout, že připomínek nebo návrhů k doplnění nebylo bohužel zasláno mnoho. Je však třeba vyzdvihnout úsilí a práci realizačních týmů některých MAP, jejichž materiál prošel projednáním na jednotlivých pracovních skupinách nebo setkáních s řediteli škol. Příkladem velmi dobré praxe je pro nás v tomto směru MAP Ostrava, který zaslal připomínky ze čtyř pracovních skupin, nebo MAP MČ Praha 13, který zaslal připomínky ze společného jednání ředitelů škol.

Velmi obdobně postupovaly i další realizační týmy – např. MAP Opavsko, MAP Jablonecko, MAP Holice, MAP Uherské Hradiště a mnoho dalších, kteří nám zaslali své připomínky a návrhy. Každou připomínku jsme vypořádali a návrhy zohlednili, popř. velmi podrobně vysvětlili, proč daný návrh nemůže být zohledněn v návrzích na nové šablony nebo jakým jiným způsobem bude zapracován. Každý MAP, který zaslal připomínky a návrhy, obdržel od expertů projektu SRP takto laděné písemné vypořádání.

Další postup

Celý tento náročný proces byl pak završen výsledným materiálem zpracovaným pro každý kraj. Jeho finální podobu opět obdržely všechny realizační týmy MAP v jednotlivých krajích. Pro experty projektu SRP a věříme, že i pro realizační týmy MAP, je tento materiál základním stavebním kamenem pro další práci. Při našich setkáních se k němu budeme vracet a pracovat na něm tak, aby odrážel další vývoj v jednotlivých územích a samozřejmě také stav naplňování jednotlivých cílů.

Zbývá už jen dodat, že celý materiál, obsahující podkladové informace ze všech krajů ČR, byl pracovníky projektu SRP 31. 5. 2017 předán relevantním pracovníkům ŘO OP VVV k dalšímu využití.

Chtěli bychom všem, kteří se na jeho vzniku podíleli, velice poděkovat za skvělou práci a především za spolupráci s experty projektu SRP, která, jak doufáme, bude i nadále úspěšně pokračovat.

autorka: Jitka Baťková