Financování školství v regionech
Skvělá inspirace přichází z MAS Rožnovsko
Výborný nápad, jak vylepšit plánování financování regionálního školství, nabízí Místní akční skupina (MAS) Rožnovsko. V rámci jejího projektu vznikly celkem čtyři pracovní skupiny. Jedna z nich se věnuje právě tématu financování. Redakce kontaktovala ředitelku východomoravské pobočky Centra pro komunitní práci Gabrielu Fellingerovou, která nám poskytla více informací.
Lidé z rožnovské MAS, kteří pracují na projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání v obci s rozšířenou působností (ORP) Rožnov pod Radhoštěm, se dali správným směrem. Zřídili pracovní skupinu s názvem „Dostupnost vzdělávání a rozvoj kapacit, spolupráce aktérů ve vzdělávání a podpora vzdělávání“. Cíl je jasný – vytvořit návrh jednotné metodiky na financování provozu škol a školských zařízení v ORP, která bude garantovat kvalitní zázemí pro počáteční vzdělávání na všech školách v regionu.
Jednotná metodika ale zdaleka není všechno. Činnost skupiny zahrnuje i zvážení společného postupu při nákupu energií a dalších komodit, což by přineslo nemalé úspory. Důležitou oblastí, kterou se pracovní skupina bude zabývat, je podpora škol v oblasti poradenství a administrativně správního servisu.
Tento úkol vyplynul z požadavku ředitelů škol, kteří vítají systémovou pomoc při řešení administrativních i organizačních záležitostí. Jedná se o právní, správní, personální, finanční, účetní, manažerské poradenství a možnost pomoci při čerpání prostředků ze strukturálních fondů EU. Je třeba navrhnout systémová opatření, která povedou ke snížení administrativní zátěže vedení škol.
Další součástí práce skupiny je navrhnout, jakým způsobem budou jednotlivé aktivity financovány. Jedná se o doporučení možných finančních zdrojů, ke kterým patří strukturální fondy EU, státní rozpočet ČR, rozpočet Zlínského kraje, dohodnuté financování v rámci sdružení Mikroregion Rožnovsko, rozpočty jednotlivých obcí nebo rozpočty škol.
V pracovní skupině sedí zástupci starostů jednotlivých obcí, ředitelů škol a odborníků. „Snažíme se, aby komunitní plánování bylo především pestré. Proto připravujeme různé akce spojené s příklady dobré praxe. Příští měsíc nás čeká seminář na téma Spolupráce obce a školy,“ uvádí Gabriela Fellingerová. Účastníci semináře se setkají se starostou obce Dřevohostice a ředitelkou místní ZŠ.
„Podíváme se na realizované investiční projekty a promluvíme si o základech dobré spolupráce vedení školy a obce. Součástí této cesty za příklady dobré praxe bude také odborný seminář na téma Zřizovatel a škola, který bude lektorovat autor stejnojmenné metodiky Milan Štoček. Věříme, že tato cesta upevní vzájemné vztahy a že umění spolupracovat ukážeme při tvorbě MAP,“ uzavřela Fellingerová.
–red–