Garantka P-KAP Lenka Řeháková:
Školní akční plán otevírá nová témata
Nedílnou součástí budoucího směřování vzdělávacího systému je tvorba školního akčního plánu (ŠAP). První zkušenosti nasbírali v Jihomoravském kraji. O podrobnostech jsme hovořili se zdejší odbornou garantkou projektu Podpora krajského akčního plánování (P-KAP) Lenkou Řehákovou.
Školní akční plán představuje důležitý nástroj pro postupné zvyšování efektivity řízení vzdělávacího systému. Jak se daří zapojit střední školy do jeho tvorby?
Nyní jsme teprve v počátečních fázích tvorby. Mluvíme s vedením škol o tom, jaký je přínos akčních plánů a jak vytvořený plán co nejlépe využít pro zlepšení kvality řízení a rozvoj školy. Na hodnocení zapojení škol do tvorby je ještě brzy.
Školy v Jihomoravském kraji už mají první zkušenosti s tvorbou školních akčních plánů. Jejich pilotní verze vytvořili na SŠ a VOŠ v Boskovicích a na SŠ grafické v Brně a Moravském Krumlově. Jakými tématy se plány zabývají?
Pilotní ověření tvorby ŠAP stále probíhá. Nejdále jsou s přípravou v Boskovicích. Zdejší vedení přizvalo k tvorbě SWOT analýz všechny pedagogické pracovníky školy a studenty. Analýzy se vztahují na hodnocení těchto oblastí: kariérové poradenství, odborné vzdělávání a spolupráce se zaměstnavateli, inkluze, polytechnika, podnikavost, celoživotní učení a infrastruktura.
Jak se při tvorbě ŠAP na boskovické škole dále postupovalo?
Návrh širšího vedení školy prošel připomínkami, které byly získány dotazníkovým šetřením. Garanti oborů vytvořili texty popisující jejich vyučovací obor (zárodek budoucího profilu školy), které byly poté opět stejným způsobem připomínkovány. Z široce pojatého hledání konsensu v pohledu na školu a její aktuální situaci vyplynuly zajímavé nápady, jak by bylo možné novým způsobem spolupracovat s obcí, úřadem práce a sociálními partnery, ale i inspirace pro samotnou školu. Shromáždila nové podněty pro úpravu školního vzdělávacího programu.
Je školní akční plán a jeho struktura pro ředitele novinkou? S kým mají možnost problematiku systematicky konzultovat?
Struktura ŠAP je blízká struktuře a logice vytvořeného KAP, který školy rámcově znají. Školy v našem kraji mají strategické plány, ale neformulují je vždy písemně. Slabou stránkou je možná i monitoring jejich naplnění a vyhodnocení. Příležitost vytvořit si ŠAP nebo plán aktivit (PA) přináší do strategického plánování škol nástroj, který obsahuje monitoring a vyhodnocení jako svoji nedílnou součást. S akčním plánováním se mohou školy seznámit na seminářích P-KAP a při konzultacích. Mohou využít i tištěné podpůrné metodické materiály a videometodika.
Školy si mohou akční plán zpracovat i samostatně (bez podpory P-KAP), když předloží projekt, z něhož budou financovány aktivity, které si v plánu vytyčily. Využívají tuto možnost?
Školy řeší projekty tzv. šablon a zvolené aktivity budou v ŠAP a PA zohledňovat. Očekáváme zvýšený zájem škol o tvorbu plánů, jakmile se plán aktivit nebo ŠAP stane podmínkou pro čerpání finančních prostředků z OP VVV. Jsme si vědomi, že ředitelé škol nesou na bedrech množství břemen a úkolů a že ŠAP a PA jsou jen jedním z mnoha zavazadel.
Důležitou roli hraje propojení krajského akčního plánu s místními akčními plány, čemuž by měl pomoci dokument Předávání informací z MAP do KAP. Ten v souvislosti s plánováním definuje typy, obsah, termíny i komunikační toky mezi místní a krajskou úrovní. V čem spočívá přínos tohoto dokumentu?
Spolupráce se zástupci MAP patří mezi priority jihomoravského realizačního týmu. Informace o průběhu a postupu prací v MAP a KAP si průběžně předáváme od vzniku realizačního týmu KAP v kraji. Metodický pokyn vítáme jako přínosný například pro porovnání našich zkušeností s MAP napříč kraji. Zvýšený zájem o tyto informace lze očekávat u jihomoravských regionů, které sousedí s dalšími kraji.
Jaké další aktivity plánujete?
Chystáme semináře k akčnímu plánování a k jednotlivým oblastem intervencí. Abychom podpořili sdílení zkušeností, plánujeme i dvoudenní setkání pro školy v červnu 2017. Stálicí v naší nabídce metodické pomoci je možnost individuální konzultace na škole, o kterou je zatím ze strany škol největší zájem.
Další rozhovor, který jsme vedli s hlavním manažerem projektu P-KAP Lucienem Rozprýmem, najdete na našem webu.
Mgr. Lenka Řeháková
Vystudovala andragogiku v profilaci na vzdělávání dospělých na FF UP v Olomouci. Jako lektorka se zaměřuje na témata finanční gramotnosti a projektového managementu. Podílela se na realizaci projektů UNIV 2 KRAJE a UNIV 3 v roli metodičky a koordinátorky pro Jihomoravský kraj.
autor: Lukáš Pfauser