Na konci prosince 2016 vyhlásilo MŠMT v rámci OP VVV Výzvy č. 02_16_35 a 02_16_42 s názvem Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování – Šablony pro SŠ a VOŠ I. Tato základní a strohá informace vyvolává u ředitelů škol řadu otázek. Ptáte se, proč a jak se do projektu pustit? Tento text vám usnadní rozhodování!

PROČ?

Protože se jedná o jedinečnou příležitost pro vyšší odborné a střední školy včetně víceletých gymnázií a konzervatoří, jak po dobu 24 měsíců podporovat žáky a studenty, pedagogy, vedoucí pracovníky i ostatní zaměstnance v jejich vzdělávání.

JAK?

Na základě analýzy potřeb škol a dotazníkového šetření definovalo ministerstvo cíle aktivit. Ty se zaměřují na podporu osobnostně profesního rozvoje pedagogů formou dalšího vzdělávání nebo vzájemného setkávání a sdílení zkušeností. Aktivity podporují kvalitnější vzdělávání žáků ohrožených školním neúspěchem tím, že pomáhají zajistit odborné pracovníky na pozice školních asistentů, školních speciálních pedagogů, školních psychologů, sociálních pedagogů, koordinátorů školy a zaměstnavatelů, ale také extrakurikulárními rozvojovými aktivitami. V neposlední řadě je podporováno společné vzdělávání a spolupráce škol a zaměstnavatelů, využití cizích jazyků ve výuce a aktivity zajišťující technickou podporu ICT.

CO JE ŠABLONA AKTIVITY?

Aktivity jsou předdefinovány v podobě šablon, které si žadatel – škola – volí podle svých potřeb a tak sestavuje obsah projektu. Každá šablona aktivity má přesně danou strukturu v podobě karty aktivity, kde jsou popsány cíle, obsah i podmínky aktivity, cílová skupina a požadovaný výstup – tedy doklad o vlastní realizaci a způsoby vykazování výstupů.

JAKÁ JE NABÍDKA ŠABLON?

Šablony lze rozdělit do několika typů – šablony pro personální podporu SŠ a VOŠ, která zahrnuje školní asistenty, psychology, speciální pedagogy, sociální pedagogy, koordinátory spolupráce škol a zaměstnavatelů, šablony pro osobnostně sociální a profesní rozvoj pedagogů SŠ a VOŠ, aktivity zajišťující technickou podporu ICT na SŠ a VOŠ a extrakurikulární rozvojové aktivity SŠ.

O KOLIK PENĚZ JE MOŽNÉ POŽÁDAT?

Maximální výše finanční podpory na školu se vypočítá z částky 200 000 Kč + (počet žáků školy v denním studiu × 2 000 Kč nebo počet žáků školy v ostatních formách studia × 500 Kč) při vymezení minimální částky, o kterou lze žádat, na 200 000 Kč a maximální částky pro jednoho žadatele na 5 milionů Kč. Spolufinancování pro příjemce je 0 %, dotace kryje 100 % nákladů.

Skutečná výše rozpočtu se skládá z volitelných šablon těch aktivit, o které má žadatel zájem, neboť každá šablona aktivity má pevně přiřazenou částku definující její celkové náklady pomocí tzv. jednotkové ceny. Částka za projekt, o kterou škola ve výsledku žádá, je tedy tvořena skládáním jednotkových cen šablon aktivit za respektování výše uvedeného vzorce pro minimální/maximální výši možné dotace pro žadatele.

DOKDY A JAK JE MOŽNÉ PODÁVAT PROJEKTOVÉ ŽÁDOSTI?

Žádosti o podporu může podávat každá střední škola, konzervatoř či vyšší odborná škola zapsaná v rejstříku škol a školských zařízení z celé ČR včetně hlavního města Prahy, škola státní, soukromá či církevní, zřízená MŠMT. Školy mohou žádosti o podporu podávat výhradně elektronicky prostřednictvím IS KP 2014+ https://mseu.mssf.cz a to od 20. 12. 2016 do 30. 9. 2017.

JAK JSOU PROJEKTY HODNOCENY?

Projektové žádosti jsou hodnoceny průběžně v pravidelných cyklech. Díky využití principu šablon projekty mezi sebou nesoutěží. Žádosti jsou hodnoceny zjednodušeně.

KDE HLEDAT METODICKOU POMOC?

V rámci aktivit projektu SRP poskytují metodickou podporu SŠ a VOŠ k  výzvě Šablony pro SŠ a VOŠ centra podpory v krajích (krajská pracoviště NIDV). V případě zájmu o individuální konzultaci kontaktujte jednotlivá centra podpory projektu SRP. Dotazy je možné zasílat také elektronicky odborné pracovnici projektu Petře Počtové na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Materiály k výzvě jsou zveřejněny ve znalostní databázi projektu SRP v sekci šablony pro SŠ a VOŠ.

Na stejné webové stránce jsou také pravidelně aktualizovány odpovědi na nejčastěji kladené dotazy. SŠ a VOŠ mohou čerpat inspiraci i z odpovědí na často kladené otázky k výzvě pro MŠ a ZŠ. Vše je dostupné na internetu, stačí zadat do vyhledávače heslo „často kladené otázky k šablonám“.

Pro pražské SŠ a VOŠ jsou v Centru podpory projektu SRP na krajském pracovišti Praha a střední Čechy realizovány hromadné konzultace. Pro více informací napište do vyhledávače heslo „programová nabídka NIDV“.

Rámeček:

Alokace Výzvy č. 02_16_35 je 830 000 000 Kč.

Alokace Výzvy č. 02_16_42 je 170 000 000 Kč.

Minimální rozpočet projektu: 200 000 Kč

Výpočet výše finanční podpory na školu: 200 000 Kč + (počet žáků školy v denním studiu × 2 000 Kč nebo počet žáků školy v ostatních formách studia × 500 Kč)

Maximální rozpočet projektu: 5 milionů Kč

Míra spolufinancování ze strany příjemce: 0 %

Rámeček:

Žádosti o podporu se podávají prostřednictvím IS KP14+ na stránce https://mseu.mssf.cz od 20. 12. 2016 do vyčerpání alokace nebo do rozhodnutí řídicího orgánu, nejpozději však do 30. 9. 2017 do 14 hodin.

Bezplatné konzultace poskytuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Pro více informací zadejte do vyhledávače heslo „Výzvy č. 02_16_035 a 02_16_042 Podpora škol“ nebo volejte na číslo +420 234 814 777 od pondělí do pátku mezi 9:00 a 15:00 h. Písemné dotazy zasílejte na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

autorka: Petra Počtová