Celou Českou republiku křižovali na začátku roku experti projektu Strategické řízení a plánování ve školách a v územích (SRP). Do každého krajského města s sebou přivezli velice užitečné informace. Hlavně tvůrci Místních akčních plánů (MAP) rozvoje vzdělávání, kteří patří mezi čtenáře našeho newsletteru, se tak na prvních místních konferencích projektu mohli přesvědčit, že SRP jede naplno. Přinášíme vám shrnutí výsledků všech konferencí pěkně černé na bílém.

Konference v jednotlivých krajích se lišily svým specifickým obsahem i reakcemi a mírou zapojení účastníků. Přesto přinesly řadu poznatků, které jsou užitečné pro všechny.

Dobrá praxe

Ukázalo se, že při tvorbě MAP má velký význam partnerství jednotlivých aktérů a že v mnoha případech se díky němu opravdu daří posouvat věci kupředu. Za podnětný příklad dobré praxe můžeme považovat vytvoření pracovní skupiny pro financování ve Zlínském kraji (tématu se věnujeme v samostatném článku na straně 3).   

Odpolední workshopy zase potvrdily, že školy na území daného MAP spolu často dostatečně nekomunikují, což platí zejména o situaci ve velkých městech. Na příkladech dobré praxe lze přitom doložit, jak významně může kvalitní komunikace oblast vzdělávání posunout. Tam, kde se ji daří rozvíjet, jsou společně úspěšněji zvládnuty např. přechody dětí z mateřské do základní školy, přechody mezi prvním a druhým stupněm z málotřídních škol do škol plně organizovaných i přechod mezi stupni v rámci jedné školy.

Největším přínosem akčního plánování je propojení subjektů působících ve vzdělávání v daném území. Zástupci škol, domů dětí a mládeže, knihoven, nestátních neziskových organizací mají možnost se setkávat, informovat se o svých aktivitách a možnostech. Samotní aktéři v území o sobě totiž mnohdy ani nevěděli, a proto neviděli příležitost ke společnému plánování a realizaci aktivit. MAP tento stav úspěšně mění.

Problémy a rizika

Jako nejpalčivější problém se ukazuje zapojení zřizovatelů a rodičů do plánování v území. Mnoho zřizovatelů bohužel chápe MAP pouze jako nástroj pro získání dotací z operačního programu IROP, popř. OP PPR, pro lepší vybavení škol a školských zařízení. Význam a důležitost zřizovatelů pro akční plánování v území dobře vystihl v časopisu Moderní obec náměstek ministryně školství Václav Velčovský. Jeho článek Regionální školství letos může v OP VVV počítat s výzvami za dvě miliardy je dostupný na webu MŠMT.

Pro experty SRP se z výše popsaného problému stala příležitost. V další fázi projektu bude třeba přesvědčit zástupce zřizovatelů na základě zkušeností jejich kolegů (mj. z Brna, Otrokovic, Ostravy či Pardubic) o potřebě, smyslu a přínosu strategického plánování v územích v oblasti vzdělávání. I z těchto důvodů plánujeme v květnu uspořádat infopanely pro zřizovatele.

Aktéři MAP v územích vnímají, že rodiče mají zájem podílet se na činnosti zařízení, které navštěvuje jejich děti. Ne vždy se však daří zapojit rodiče do územních aktivit. Na základě zkušeností z některých MAP už nicméně víme, že postupné začlenění rodičů do příslušných aktivit vyžaduje delší čas.

Tam, kde s komunitním plánováním nemají zkušenosti, je pak rizikem „direktivní“ způsob vzniku MAP, v němž mají rozhodující slovo zřizovatelé škol a který proces komunitní práce poněkud potlačuje. Jedná se však o přirozený vývoj. Nemůžeme totiž očekávat, že se na všech místech a hned na začátku procesu strategického řízení a plánování v území v oblasti vzdělávání podaří vše udělat příkladně a že se partnerství v území rozvine plnohodnotně během prvního roku vytváření MAP. Komunitní plánování je zkrátka a dobře složitý proces. Pro oblast vzdělávání to platí dvojnásob.

Specifický obsah a další projekty

Specifický obsah měly příspěvky odborníků zapojených do projektů Krajských akčních plánů (KAP). Hovořilo se o stavu zpracování jednotlivých KAP a o přípravě projektových záměrů pro plánovanou výzvu k jejich implementaci. Pestrostí a různorodostí se vyznačovaly už zmíněné interaktivní workshopy, na kterých si účastníci se zájmem vyměňovali své zkušenosti a příklady z praxe. Mohli také se zástupci systémových projektů konzultovat problematické oblasti.

Společným jmenovatelem všech místních konferencí v krajích se naopak staly prezentace dalších systémových projektů. SRP zde plnil zastřešující roli – jeho cílem bylo podat aktérům informace o využití jejich aktivit a výstupů, a to nejen pro tvorbu MAP, ale také pro naplňování priorit a cílů MAP v jednotlivých oblastech. Účastníci konferencí tak učinili první potřebný krok v celém procesu síťování a spolupráce v oblasti místního akčního plánování.

Na konferencích vystoupili zástupci projektů Kvalita – Inkluze – Poradenství – Rozvoj, Podpora práce učitelů, Implementace kariérního systému, Komplexní systém hodnocení, Podpora krajského akčního plánování, Inkluzivní a kvalitní vzdělávání v územích se sociálně vyloučenými lokalitami a Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi.

Další zajímavé akce a činnosti pod taktovkou našeho projektu na sebe nenechají dlouho čekat. Všichni, kterým má SRP co nabídnout, se už teď mohou těšit na výsledky květnových infopanelů pro zřizovatele nebo na plný rozběh aktivity Individuální pomoc.

Autorka: Jitka Baťková