Pomáháme mapovat MAP

Pracovníci projektu SRP rozjeli během letošního září naplno metodickou podporu příjemců projektů Tvorba Místních akčních plánů vzdělávání (příjemci IPo MAP). Poskytují ji centra podpory na jednotlivých krajských pracovištích NIDV. Je pravda, že činnost krajských center nabrala určité zpoždění. S počátečním zdržením musel ostatně bojovat celý projekt SRP. Proto se nelze příliš divit rozporuplným pocitům, které start potřebných a očekávaných aktivit místy doprovázely. Nyní je ale třeba napnout všechny síly ke kvalitnímu plánování a hledět do budoucnosti s optimismem. 

Od září se usilovně snažíme všechny aktivity projektu SRP, které směřují k příjemcům IPo MAP, výrazně urychlit. V jednotlivých krajích pořádáme už druhou vlnu setkání příjemců IPo MAP, kde seznamujeme účastníky s aktuálními informacemi z projektu a představujeme metodické materiály a vzdělávací aktivity, jež jsme připravili.

Na každém setkání probíhá také užitečná výměna zkušeností mezi příjemci IPo MAP. Ti mohou využít i možnosti individuální konzultace nebo realizace vzdělávání na míru. Uvedené aktivity lze domluvit s pracovníky center podpory v jednotlivých krajích. Činnosti v centrech podpory koordinujeme s dalšími aktivitami v daných krajích tak, aby příjemci IPo MAP dostávali komplexní informace, a nemuseli tedy opakovaně jezdit na různá setkání a jednání v několika termínech.

Akcelerovali jsme také přípravu a samotnou tvorbu všech výstupů projektu, které souvisejí s metodickou podporou příjemců IPo MAP. Oproti harmonogramu v projektu jsme o tři měsíce dříve vydali materiály metodické podpory a začali realizovat vzdělávací webináře. V rámci metodické podpory pro příjemce IPo MAP jsme zveřejnili dokumenty Inspiromatu. Jedná se o materiály, které podrobně vysvětlují Postupy MAP a vycházejí také z dalších dokumentů, jež byly pro příjemce IPo MAP zveřejněny (příklad struktury MAP, vzor Strategického rámce MAP) a které představují možná řešení a příklady postupu prací.

Je však třeba jasně upozornit, že jejich úlohou v žádném případě není fungovat jako vzor. Nejsou ani závazným dokumentem, podle kterého musí příjemci IPo MAP postupovat. Dokumenty Inspiromatu budeme pravděpodobně doplňovat o další témata podle potřeb terénu.

Totéž platí pro Příklad zpracování MAP – i ten obsahuje tipy, jak je možné MAP zpracovat, ale nepředstavuje žádné dogma. Při jeho tvorbě jsme vycházeli především z již existujících reálných dokumentací MAP (z některých zveřejněných Strategických rámců MAP a ze zpracovávaných akčních plánů, pokud nám dal zpracovatel souhlas s jejich použitím; samozřejmě byla přitom dodržena podmínka anonymizace použitých příkladů). Na tuto podpůrnou dokumentaci navazoval obsah webinářů a s nimi související e-learning.

Závazným dokumentem se naopak stal metodický list, který stanovuje strukturu a obsah informací, jež jsou příjemci IPo MAP povinni předávat realizátorům Krajských akčních plánů (KAP). Tento dokument jsme vypracovali ve spolupráci s naším hlavním partnerským systémovým projektem P-KAP, který realizuje Národní ústav pro vzdělávání za účelem poskytování metodické podpory příjemcům KAP.

Odborní pracovníci projektu SRP nyní intenzivně pracují na revizi Postupů MAP. Pro tuto práci jsme mimo jiné využili i připomínky a náměty příjemců IPo MAP, které jsme shromáždili prostřednictvím center podpory v průběhu října a listopadu.

V současné době je v plném proudu příprava místních konferencí projektu SRP v jednotlivých krajích. Konference jsou určeny příjemcům IPo MAP a jejich hlavním cílem je seznámit účastníky s dalšími aktivitami projektu SRP, které nejsou přímo zaměřeny na příjemce IPo MAP. Účastníci se na nich také mohou seznámit s dalšími systémovými projekty financovanými z OP VVV, jejichž realizace a výstupy mohou být přínosné pro tvorbu, ale hlavně následnou realizaci/implementaci MAP.

Náplň činnosti krajských center podpory nespočívá pouze v metodických radách příjemcům IPo MAP. Už od června tohoto roku poskytují centra i metodickou podporu základním a mateřským školám při výběru šablon. Podpora má formu individuálních nebo hromadných konzultací. Od září také organizujeme krátké infopanely pro zástupce škol, jež mají podobu stručných vstupů do programu vzdělávacích akcí na krajských pracovištích. Obsahem infopanelů jsou aktuální informace o projektu SRP, o MAP, šablonách a dalších výzvách OP VVV apod.

Ve spolupráci s Řídicím orgánem OP VVV se nám v neposlední řadě podařilo výrazně zrychlit odpovídání na často kladené dotazy k MAP i k projektům šablon. K pravidelné aktualizaci odpovědí nyní dochází zhruba jednou týdně. Optimismus do budoucna je tedy rozhodně na místě.  

Jitka Baťková